Receta

vizioni November 13, 2020

Receta e përsosur e patëllxhanëve të pjekur Patëllxhani është një perime verore.Këtu është një recetë patëllxhanët tradicionale të mbushura për një version vegjetarian pa mish! Ju mund ta hani këtë pjatë me lëkurën e patëllxhanëve, e cila është e pasur me antioksidantë Përbërësit për 4 persona 2 patëllxhanë 2 domate 1 piper zile 1 qepë […]

vizioni September 22, 2020

Kek me boronica të freskëta Koha e përgatitjes – 10 minuta Koha e pjekjes – 35/40 minuta Përbërësit për tavë drejtkëndëshe 28×10 cm ose të rrumbullakët me diametër 22/24 cm: 200 g miell 150 g sheqer 110 g gjalpë i butë, si krem 3 kokrra vezë 1 lugë e vogël sodë për ëmbëlsira (5 g) […]

vizioni September 21, 2020

Tortë me bajame dhe mandarina Përbërësit për tavë 24 cm: 7 mandarina bio, dy prej të cilave për zbukurim ● 125g gjalpë i butë në temperaturë ambienti ● 150g sheqer kafe ● 240g miell bajamesh ose bajame të bluara ● 100g miell integral (i zi) ● 3 vezë ● 1 bustinë sodë për ëmbëlsira Për […]

vizioni August 28, 2020

Brumë pice për 2 minuta, i butë pambuk Të gjithë duam brumë pice të butë, të shijshëm dhe që përgatitet shpejtë – ngjashëm si e bëjnë shefat më të mirë të kuzhinës italiane, aty ku pica ka origjinën. Por, mos u brengosni. Ne në pergatit kemi vendosur që sot t’ju tregojmë recetën më të mirë […]

vizioni July 17, 2020

Supë krem me bizele-Shije e lehtë dhe e shëndetshme   Këtu është një recetë e shijshme me bizele dhe nenexhik,shumë e lehtë për tu bërë.E pasur me proteina dhe fibra bimore,kjo supë mund të shërbehet edhe si gjellë. Përbërësit për 4 persona: 2.5 kg bizele të freskëta (afërsisht 700 gr të konzervuara a po të […]

vizioni July 14, 2020

Biskota të shijshme pa miell   Këtu është një recetë që mudn të ju befasojë,këto biskota janë të shijshme,pa gluten dhe pa gjalpë.Gjalpi është zëvendësuar nga vaji i lajthisë,i cili i aromatizon biskotat.Ju mund të përdorni baj ulliri nëse nuk keni vaj të lajthisë. Përbëresit për 15 biskota: 200 gr qiqrra të gatuara 70 gr […]

vizioni July 14, 2020

Një recetë super e shëndetshme e ëmbëlsirës:Puding me dredhëza, fara chia dhe qumështe kokosi   Sezoni i dredhëzave ka filluar.Këtu është një recetë super e shëndetshme e ëmbëlsirës:një puding me fara chia.qumësht kokosi dhe dredhëza. Dredhëzat janë një burim i shkëlqyeshëm i vitaminës C dhe flavonoideve,përbërës shumë të dobishëm.Farat chia kanë veti ushqyese:janë të pasura […]

vizioni July 4, 2020

Kjo recetë natyrale ndihmon për të hequr qimet e fytyrës Shumë gra luftojnë kundër të qimeve të padëshiruara në fytyrë.Ato shpesh përdorin dyll depilues,por ekziston një zgjidhje natyraée dhe e përhershme për këtë problem.   Por, fatmirësisht ekziston një zgjidhje natyrale për këtë problem që është përdorur me shekuj të tërë nga gratë e Lindjes […]

vizioni July 3, 2020

-Lëng pule ose lëng perimesh (afërsisht 1 litër) -300 gr brokoli -2 qepë të njoma -1 qepë e thatë -2 thelpinj hudhre -1 limon -2 lugë kos -1 tufë borzilok -50 gr gjalpë -100 ml vaj ulliri -Kripë -Piper 1.Grijmë në kube brokolit, qepët dhe hudhrat e pastruara. Grijmë shumë imët borzilokun dhe shtrydhim limonin. […]

vizioni July 3, 2020

  Përbërësit e kësaj ëmbëlsire: 4 vezë, 1 gotë sheqer, 1 gotë vaj, 1 gotë qumësht, 1 gotë miell 1 gotë kokos pluhur, Rrush i  thatë, arra etj, 1 pako pluhur për fryrje 1 lugë vanilje 3 lugë kakao Përgatitja: Fillimisht fusim në mikser vezët dhe sheqerin rreth 10 minuta. Pastaj duke i përzier vazhdimisht […]