Shendeti

vizioni July 13, 2020

Dieta detoks dhe arsyet përse nuk duhet abuzuar me të Teori të ndryshme për të pastruar organizmin qarkullojnë përditë. Por, çfarë të konsumojmë për t’u pastruar vërtetë nga toksinat. Çfarë të bëjmë që të mos i akumulojmë ato në trup, pa rënë pre e dietave abuzive.   Sigurisht që ‘dieta detoks’ është klasike, një domosdoshmëri […]

vizioni July 4, 2020

6 mënyra natyrale kundës rënies së flokëve Sipas dermatologëve,humbja e 50-100 fije të flokëve është normale.Nga ana tjetër.humbja më e fortë e flokëve me shfaqjen e njollave tullac mund të jetë shenjë e alopecisë.Në ditët e sotme,të shohësh një burrë 30 vjeç tashmë tullac është e zakonshme.Kjo mund të jetë për shkak të stresit,dietës së […]

vizioni July 3, 2020

Kafeja ndihmon në parandalimin e diabetit   Te burrat që pinë gjashtë ose më shumë kafe në ditë,rreziku për t’u prekur nga diabeti ulët me 54%,ndërsa te gratë me 30 %. Nëse pihet rregullisht çdo ditë,kafeja ndihmon në uljen e rrezikut për t’u prekur nga diabeti.Ky është përfundimi i një studimi të publikuar në “Annals […]

vizioni July 2, 2020

Frutat e thara-me tharje pemët qëndrojnë deri 1 vit   Frutat e thara-njëra prej mënyrave më të vjetra për ruajtjen dhe konzervimin e pemëve ka qenë tharja.Me tharje pemët qëndrojne deri 1 vit. Edhe pse këto fruta thahen i ruajnë vlerat ushqyese dhe funskionale për shëndetin e njeriut. Frutat e thara më së shumti i […]

vizioni July 1, 2020

Ja si të humbni peshë duke pirë ujë Uji është kudo që nga toka te majat e akullta malore e deri te qelizat e trupit të secilit prej nesh. Në varësitë pozicionit gjeografik, masës trupore, moshës dhe gjinisë, mesatarisht trupi i njeriut përbëhet prej 55-60% ujë. Bebet e sapolindura kanë edhe më shumë, trupi i […]

vizioni July 1, 2020

Frutat e thata kanë vlera të larta ushqyese   Frutat e e thata janë produkte me vlerë të lartë ushqyese,sidomos janë të pasura me acide të larta yndyrore që janë të shëndetshme për sistemin kardiovaskular.D.m.th janë burime të mira të acideve yndyrore ose OMEGA 3. Studimet për acidet yndyrore kanë ardhur në përfundim se omega […]

vizioni July 1, 2020

Këshilla për shëndet të mirë   Këshilla 1.Ushqehuni me pemë ose perime së paku 5 herë në ditë. 2.Përdorni prodhime drithërash në sasi të vogla çdo ditë. 3.Hani peshke 2 herë në javë 4.Përdorni produkte të qumshtit të skremuara. 5.Mos konsumoni lëkurën e shpezëve dhe mishin me dhjamë. 6.Përdorni vetëm yndyrat bimore në sasi 2 […]

vizioni July 1, 2020

Pse duhet ti përdorim erëzat dhe barishtet   Dihet se shumë erëza dhe barishte kanë veti antimikrobiale dhe antioksiduese,të cilat ndikojnë në qëndrueshmërinë dhe sigurinë e ushqimit Përbërësit më aktiv të tyre janë fenolet dhe vajrat eterike si p.sh alicina në hudhër dhe aliltiocianat në mustardë.Shumë studiues kanë eksperimentuar përdorimin e mundshëm të barishteve p.sh […]

vizioni June 29, 2020

Fasulja dhe dobitë e saj shëndetësore   Fasulja-hulumtimet e bëra për vlerat e fasulës tregojnë se është e vlefshme për mbrojtjen e sistemit kardiovaskular. Fasulja pengon prodhimin e kolesterolit në gjakë.Të gjitha llojet e fasulës janë të pasura me vitaminë B,kurse më pak ka vitaminë C.Prej materieve minerale ka hekur,magnez dhe zing.Fasulja përmban mjaft albumina,karbohidrate […]

vizioni June 28, 2020

Mishi është produkt i pasur me proteina Mishi është produkt i pasur me proteina.Proteinat e mishit janë me cilësi të lartë dhe ndihmojnë organizmin për ndërtimin dhe regjenerimin e qelizave. Mishi-është produkt ushqimor që luan rol ndërtues në organizëm por gjithashtu ka rol energjetik. Përbërësit ushqimor të mishit janë: Proteinat Vitamina të grupit B Mineralet […]