vizioni November 1, 2021

Bota në të cilën jetojmë, është e mbushur me stres dhe emocione negative. Është e rëndësishme që fëmijët të kenë një vend ku gjejnë qetësi mendore dhe emocionale. Fëmijët që janë psiqikisht të fortë, do të kenë më pak probleme në të ardhmen, dhe gjithashtu do të kenë një performancë më të mirë në shkollë […]

vizioni November 1, 2021

Një video ku shfaqet një vajzë e ulur na karrocën me rrota, i ka përlotur të gjithë për shkak të përmbajtjes.Vogëlushja, shihet se si mëson të ecë pas ritmit të shoqeve në kursin e kërcimit.Ajo përpiqet të ndjekë të gjitha lëvizjet e shoqeve të saj.Pamjet kanë prekur miliona njerëz duke dhënë mesazhe inkurajimi.Për më shumë […]

vizioni November 1, 2021

Dhimbjet menstruale, ose siç njihen ndryshe me termin mjekësor “dysmenorrhea primare”, janë një “e keqe” e pashmangshme për shumë vajza dhe gra. Gjatë atyre ditëve shqetësimet janë të shumta, si për shembull: fryrje, dhimbje mesi, dhimbje në fund të barkut dhe në zonën e veshkave, të vjella, inflamacion i fshikëzës dhe diarre. Një nga zgjidhjet më […]

vizioni November 1, 2021

Gjëndra tiroide është gjëndra më e madhe e sistemit endokrin, përgjegjëse për zhvillimin mendor dhe fizik të njeriut. Nëse një individ lind pa gjëndrën tiroide, është 100% e sigurt që do të ketë prapambetje të rëndë mendore, e cila njihet ndryshe me termin mjekësor kretinizëm. Gjëndra e tiroides janë të vendosura në pjesën e poshtme […]

vizioni November 1, 2021

Kur filloni një dietë të re, duhet të merrni ndonjë këshillë të thjeshtë për ta bërë atë efektive, apo jo? Një truk i thjeshtë që supozohet t’ju ndihmojë të humbisni në peshë ngjalli shumë interes në rrjetet sociale. Kjo ndodhi kur një përdorues i tyre sugjeroi që shtimi i lëngut të limonit në kafe mund […]

vizioni November 1, 2021

Dy ish konkurrentët e “Përputhen”, Shqipja dhe Hyseni ishin të ftuar sot në emisionin ‘E Diell’. Një ‘shkëndijë’ lindi mes të dyve. Shqipja tha fjalë shumë të mira për Hysenin, madje i kërkoi të dalin në një takim së bashku. Ervin Kurti: Do e shikoje Hysenin si një djalë potencial me të cilin ti do të […]

vizioni November 1, 2021

Një studim i Universitetit të Manchesterit ka konfirmuar se njerëzit që vuajnë nga probleme shëndetësore afatgjatë, siç është artriti, ndiejnë më shumë dhimbje gjatë ditëve me shi dhe lagështi. Një gjë e tillë është pretenduar prej shumë kohësh nga njerëzit që vuajnë nga këto sëmundje. Në Shqipëri, rëndom gjen njerëz të prekur nga reumatizma apo […]